Zdrowy sen

5 sposobów na regenerujący sen. Jak spać, żeby się wyspać?

5 sposobów na regenerujący sen. Jak spać, żeby się wyspać?

Kiedy kładziemy się i budzimy zmęczeni, a upragniony sen nie przynosi regeneracji, warto dokładniej przyjrzeć się swoim wieczornym nawykom. Często to drobne, z pozoru niezauważalne czynności przynoszą zmianę na lepsze. Dzięki tym kilku prostym zasadom znowu będziesz mógł cieszyć się zdrowym snem.

 

  1. Dokładnie wywietrz sypialnię

Zalecana temperatura w sypialni powinna wynosić około 18°C. Jeśli czujemy się dobrze w nieco wyżej temperaturze pomieszczenia, nie powinno to stanowić problemu. Pamiętajmy jedynie, by wpuścić do pokoju świeże powietrze przed snem oraz się nie przegrzewać – zdecydowanie lepiej okryć się ciepłym nakryciem w chłodnym pomieszczeniu niż lekką kołdrą w gorącej jak w tropikach sypialni.

  1. Zadbaj o komfort termiczny

Wybierając odpowiednią dla siebie kołdrę, którą się przykryjesz na czas snu, zwróć uwagę na klasę ciepła, oznaczającą przeznaczenie kołdry. Kołdra całoroczna, kołdra zimowa, kołdra na lato – ofert na rynku jest wiele, możemy również wybierać między produktami naturalnymi (z pierza, puchu, wełny) a syntetycznymi (z silikonu, poliestru, kulki silikonowej), które zalecane są zwłaszcza dla alergików.

Dodatkowo możemy użyć koca lub narzuty – temperatura w sypialni może zmienić się w ciągu nocy, dlatego dobrze mieć pod ręką coś dodatkowego do przykrycia się.

  1. Wyłącz elektronikę

Zaplanuj koniec pracy przed komputerem dwie godziny przed planowanym pójściem spać. Kiedy jesteś już w łóżku, nie zapomnij o wyciszeniu telefonu i wyłączeniu z kontaktu emitujących światło sprzętów elektronicznych.

  1. Zrelaksuj się

Wieczorny relaks powinien przygotować nasze ciało i umysł do zwolnienia obrotów. Słuchanie spokojnej muzyki, czytanie dzieciom bajek na dobranoc lub ciepła kąpiel w aromatycznym olejku wyciszy nasze zmysły. Do odprężenia możesz użyć maty do akupresury, która zyskuje coraz większą popularność i uznanie. Mata z wypustkami poprawia krążenie, eliminuje bóle kręgosłupa i głowy, masuje i regeneruje. Nie potrzebujemy do niej żadnych umiejętności ani sprzętu – wystarczy się położyć i odpoczywać ?.

  1. Śpij tyle, ile potrzebujesz

Zdrowy sen powinien mieć odpowiednią długość. Nastolatkom zaleca się spanie nawet do 10 godzin, podczas gdy osobom dorosłym powinno wystarczyć 7-8 godzin. Najbardziej wartościowy sen przypada między 22 a 6 rano, ale wiadomo, że czasami jest to mało wykonalne. Dopilnujmy jednak, by kładzenie się spać przed północą stało się naszym zdrowym nawykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.